Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Back to Top
facebook

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5

im. gen. Władysława Sikorskiego w Siedlcach

     

 

Szkolenie dla nauczycieli i rodziców

W ramach realizacji programu „Bezpieczna+” 8 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyło się szkolenie dla rodziców i Rady Pedagogicznej na temat „Uwarunkowań współczesnej agresji, wpływów społecznych i medialnych oraz kluczowych czynników deregulacji.” przeprowadzone przez prof. nadzw dr hab. Mariusza Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej w Warszawie.

Głównym celem szkolenia było uwrażliwienie rodziców i nauczycieli na zagrożeniaw cyberprzestrzeni, pogłębienie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w sieci oraz nabycie umiejętności odpowiedniego reagowania na zagrożenia.

Profesor Mariusz Jędrzejko przekazywał specjalistyczną wiedzą o budowie mózgu i sposobach przetwarzania przezeń informacji oraz dzielił się swoimi własnymi doświadczeniami rodzicielskimi. Podkreślał, że nie ma dzieci złych i agresywnych z natury, a to, że takie zjawiska występują coraz częściej, to między innymi wynik nadmiaru informacji i nieumiejętności ich uszeregowania. Ten nadmiar informacji i bodźców nie powoduje wcale lepszego rozumienia świata, a wywołuje niekontrolowane emocje i agresywne zachowania. Zdaniem profesora rodzice mają obowiązek wpływać na ilość i jakość tych informacji i bodźców, poprzez korzystanie z blokad rodzicielskich, konsekwentne egzekwowanie ilości czasu spędzanego przez dzieci i młodzież w Internecie.

Profesor zachęcał również rodziców i nauczycieli, by przełamali swój dystans przed Internetem i włączyli się do mediów społecznościowych, aby rozpoznawać przestrzeń wirtualną. Młodzież potrzebuje rozmowy z ważnymi dorosłymi również o tym jak radzić sobie z królującą w ich życiu cyberrzeczywistością.